0,00  (0,00 kn)

Tvoja košarica

Sigurna kupnja
15. srpnja 2017.

Brže zarastanje rana

Piše Ana Zibar
Terapijom vlažnog zarastanja potiče se migracija i rast novih stanica, a ujedno se osiguravaju i ključne bjelančevine koje ranu zatvaraju bez da se stvaraju kraste. Kako bi se formiralo novo tkivo u rani potrebno je stvaranje novih stanica, a najveći rast stanica se postiže u vlažnim uvjetima. Terapija vlažnim zarastanjem ima cilj održati i stvoriti […]

Terapijom vlažnog zarastanja potiče se migracija i rast novih stanica, a ujedno se osiguravaju i ključne bjelančevine koje ranu zatvaraju bez da se stvaraju kraste.

Kako bi se formiralo novo tkivo u rani potrebno je stvaranje novih stanica, a najveći rast stanica se postiže u vlažnim uvjetima. Terapija vlažnim zarastanjem ima cilj održati i stvoriti optimalne vlažne uvjete u kojima će se koža obnoviti.

Kada se rana održava vlažnom uz pomoć proizvoda na bazi hijaluronske kiseline, stanice pojačano migriraju, rastu i dijele se. Na taj se način ubrzava zarastanje rana.

Vlažnim zarastanjem rane se održava podatna rana na kojoj se neće formirati krasta. To dovodi do bolje pokretljivosti ako se rana nalazi na zglobovima.

Ako se stvori krasta na rani nikako se po njoj ne smije prčkati kako se rana ne bi zarazila virusima ili bakterijama koje se prenose putem prljavih ruku.

Sporo zacjeljivanje, promjena boje, pojačan i gnojni iscjedak, formiranje džepova oko rane i neugodan miris su često simptomi koji upućuju na infekciju rane.

Ukoliko se pojavi i povišena tjelesna temperatura potrebno se što prije obratiti liječniku. Kako bi se svi rizici sveli na minimum važno je prilikom ozljede reagirati pravilno.

Prvi korak je dezinfekcija nakon koje se ne smije pustiti da se rana presuši ili pukne!

Za početak ranu treba isprati u hladnoj vodi, nakon čega ju je potrebno dezinficirati antiseptikom koji će spriječiti razvoj rast potencijalnih bakterija koje mogu uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme.

Nikako se rana ne smije dezinficirati nikakvim narodnim lijekovima jer takvi lijekovi peku te su izrazito agresivni i nedovoljno učinkoviti kod potpune dezinfekcije.

Ožiljci najbolje zacjeljuju na mjestima na kojima je prokrvljenost najbolja. Posebno je potrebno paziti da u rani nije ostalo neko strano tijelo ili komad stakla kako ne bi došlo do tetanusa.

Foto: Pixabay

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Ako ste propustili

1. studenoga 2011.
17. ožujka 2017.
Fiksni tečaj konverzije €/kn: 7,53450
Copyright © 2020 Zibar Studio
lockusercartmagnifiercross