Žena u 20-im godinama je tjelesno najaktivnija, u 30-ima mora pojačati mišićni tonus, u 40-ima mora jačati libido, a u 50-ima se suočava s menopauzom koja drastično utječe na žensku psihu i tijelo.
Sve navedene promjene su normalan proces u životu jedne žene i što ih prije prihvatimo lakše će nam biti nositi se s njima. No, kako one doista izgledaju i što vas sve očekuje s godinama donosim u nastavku.
20 - 30 godina
Ovo su godine čiste mladosti, u kojima je žena puna energije, a kontrola težine ne zahtijeva pretjerano treniranje. Masne naslage se u ovoj dobi tope lagano i ovo je zapravo najbolje životno razdoblje za stjecanje discipline u vježbanju.
Ovo je životna dob kada žensko tijelo dobro prihvaća pozitivna djelovanja treniranja, a brzi metabolizam i velika količina mišićne mase daju optimalne uvjete u kojima se tijelo brzo prilagođava na taj ritam. I zato je ovo životno razdoblje najbolje za postizanje željenog izgleda tijela.
Reproduktivni organi su u dobi od 20-30 godina na samom vrhuncu, a plodnost je u prvom planu, dok hormoni divljaju. Kratko rečeno želja za seksom je nezasitna, osim ako žena pije kontracepcijske pilule koje utječu na libido.
U ovoj dobi menstrualni ciklus, a posebno PMS su mnogo izraženiji, ali postoje posebni prirodni lijekovi koji mogu umanjiti tegobe izazvane mesntrualnim ciklusom, a ulje od noćurka se najviše preporučuje.
Ono što se još javlja su i problemi sa kožom, koji nastaju zbog stresa! Stres je nažalost neizbježan, a ukoliko se uz njega preskaču obroci, pije alkohol, zanemaruje zdrava prehrana, ostaje budan do kasno te često izlazi u noćni život, narušava se cijelo zdravlje.
I zato se preporučuje prehrana bogata žitaricama, proteinima, tamnim voćem i povrćem, izbjegavanje alkohola i uredan san. Savjetuje se i piti vitamin C, konzumacija ribljeg ulja i unošenje dovoljne količine minerala u organizam.
30 - 40 godina
U ovim godinama hormoni ispadaju iz balansa, a sve što vam se događa je zapravo posljedica životnog stila koji ste odabrali. Ovo su godine kada započinje atrofija mišića i zato je sada krajnje vrijeme da se u ruke uzme bučice i da počnete vježbati, jer će vam se mišići s godinama sve više topiti.
Žene koje u ovoj dobi rade su sklonije poslovima u kojima sjede, zbog čega se javljaju prvi problemi oko struka. Zbog stresa se otpušta hormon koji potiče tijelo da skladišti masti oko trbuha, tijelo proizvodi znatno manje kolagena, lice se sužava i pojavljuju se prve bore.
Žene koje se u ovoj dobi odluče imati djecu moraju biti spremne na to da će im se tijelo teže oporaviti jer se trbuh u ovoj dobi teže oporavlja od devet mjeseci rastezanja, a povratak na staru težinu predstavlja pravi izazov.
40 - 50 godina
Zbog iscrpljenosti i niskih nivoa hormona ženama se u ovoj dobi smanjuje libido. U tome im mogu pomoći omega 3 masne kiseline, koje ćete pronaći u bademima, ribama, lješnjacima, itd. Isto tako su poželjni i vitaminski napitci, kao i vitamin D, Magnezij i kalcij koje u organizam treba unositi svakodnevno.
Ovo je razdoblje u kojem menopauza kuca na vrata, a pojedini simptomi se mogu pojaviti i puno ranije od očekivanog. Žensko tijelo ima zadani broj jajašca, koja kada su jednom iskorištena nastupaju znakovi menopauze.
U ovoj se dobi najviše savjetuje izbacivanje alkohola i šećera, a vježbanje bi trebalo biti sastavni dio svakodnevice.
Ovo je dob u kojoj se lice drastično mijenja, a to se događa zbog gubitka masnoće iz obraza. Bore su te koje dolaze u prvi plan, nos se spušta prema dolje, očne udubine se produbljuju, itd.
Zglobovi postaju sve slabiji, a osteoporoza očekuje mnoge žene u ovoj životnoj dobi. Sve prijašnje ozljede sada dolaze na naplatu, a vrlo je važna i tjelesna težina jer se javljaju oštećenja na čašicama zglobova, zbog čega oni ne rade glatko kao prije.
50 - 60 godina
Ovo su godine kada žena ulazi u menopauzu i sve promjene koje taj fenomen uključuje. Na koji način će menopauza utjecati na kvalitetu života žene, ovisi od osobe do osobe.
Pad nivoa estrogena i hormonalne promjene uzrokuju smanjenje seksualne želje, zbog čega u ovoj dobi ženama slabi libido i rodnica postaje suha.
Stvaraju se i naslage oko trbuha jer je metabolizam usporen, nivoi hormona su niski, posebice testosterona, a takvih se naslaga jako teško riješiti.
Osim hormonalnih promjena koje utječu na žene, ovo je vrijeme i kada njihova djeca napuštaju dom zbog čega su žene sklonije upadanju u depresiju.
Ovo je razdolje u kojem nije poželjno slomiti bilo koju kost jer to znači jako dugi oporavak, koji nerijetko uključuje i komplicirane operacije. Do toga dolazi zbog gustoće kostiju koja je znatno manja od one u 40-im godinama, a osteoporoza je bolest koja zahvaća velik broj žena.
Na kosti treba paziti i zato se savjetuje piti kalcij i u potpunosti izbaciti alkohol i šećer iz prehrane, a nivo endrofina držati visoko i to vježbom koja odgovara želji i volji pojedine žene.
Kada je menopauza u pitanju pravila nema jer je svaka žena slučaj za sebe, ali važno je znati što se od nje očekuje i da se ponaša u skladu s preporukama doktora.
Korak ispred vremena
Žene, nije nam lako i mnoge promjene nas čekaju, ali ako ćemo biti korak ispred njih i djelovati onako kako treba nećemo ih niti osjetiti.
Pusa i samo jako!
Divan članak. Spadam u kategoriju 40-50 i nalazim se u mnogo stavki koje ste naveli. Mnogo toga sam promenila u svom životu i, Bogu hvala, još uvek se osećam dobro. Štaviše, i izgledam mnogo mlađe.
Ali da se mnogo toga menja, o da, definitivno. Još uvek ne razmišljam o "popravkama", ali kad dođe vreme, nikad se ne zna. Nanoklinika je tu, ako poželim da nešto zategnem ili promenim. Sve za dobar osećaj...
Hvala vam puno draga Jelena! Apsolutno se sve mijenja, a na nama je da to prihvatimo i dok god se osjećamo dobro u svojoj koži svaka promjena će biti prihvaćena s somijehom na licu❤️ Ostajte mi zdravo i pozitivno!