0,00  (0,00 kn)

Tvoja košarica

Sigurna kupnja
3. srpnja 2014.

Lijek za ubodenu kožu

Piše Ana Zibar
Ubodi insekata su nažalost neizbježni, koliko god repelenti za insekte učinkovito odbijaju nametnike u zraku. Neki insekti vas bodu jer vas smatraju prijetnjom (pčele i ose), neki jer su gladni, a neki vas smatraju hranom (buhe, krpelji i komarci). Kako možete njegovati kožu nakon njihovog uboda ili ugriza, pogledajte u novom videu 🙂 [fvplayer src='http://vimeo.com/94646315' […]

Ubodi insekata su nažalost neizbježni, koliko god repelenti za insekte učinkovito odbijaju nametnike u zraku. Neki insekti vas bodu jer vas smatraju prijetnjom (pčele i ose), neki jer su gladni, a neki vas smatraju hranom (buhe, krpelji i komarci). Kako možete njegovati kožu nakon njihovog uboda ili ugriza, pogledajte u novom videu 🙂

[fvplayer src='http://vimeo.com/94646315' splash='http://www.savrsena.hr/wp-content/uploads/2014/03/ubodi-na-kozi.jpg']

Ubod komarca, ose i pčele

Komarac pri ubodu ispusti malo sline, koja je uzročnik nastanka izbočine na koži i svrbeža. Pčele i ose probijaju kožu svojim otrovom, a to uzrokuje bol. Ako vas ubode osa ili pčela, žalac izvadite što prije. Žalac možete izvaditi noktom, kreditnom karticom ili oštricom noža. Dok god se žalac nalazi u vašoj koži, oslobađa se otrov koji prodire u tijelo, a izlazi iz vrećice koja je pričvršćena uz njega. Pri vađenju žalca iz kože, nikada nemojte žalac vaditi vrhovima prstiju ili upotrebljavati pincetu, jer ćete na taj način samo osloboditi još više otrova.

Ugrizi krpelja

Zbog sve većeg broja krpelja lamajska bolest je u porastu, a infekcije krpeljima su moguće u svim krajevima. Krpelji žive na mjestima gdje pasu divljač i ovce, šumama i livadama. Nakon boravka na mjestima gdje obitavaju krpelji, obavezno pogledajte tijelo od glave do pete. Ako slučajno naiđete na krpelja koji nije pričvršćen za kožu, primite ga maramicom i bacite u wc.

Ako vam se nažalost krpelj primio za kožu, očistite to područje alkoholom, stisnite glavu krpelju pincetom, što bliže površini kože, pa lagano povlačite dok krpelj ne izađe. Nemojte stiskati, okretati ili trzati glavu krpelja, jer vam na taj način glava krpelja može ostati u koži, a to može prouzročiti upalu.

Kada kod liječnika

Odmah se obratite liječniku ako slučajno nakon uboda pčele ili ose teško dišete, oteknu vam grlo i usta, osjećate se malaksalo ili imate ubrzani puls. Ti znakovi mogu biti potencijalne smrtonosne alergijske reakcije. Ubodi mogu biti opasni i za osobe koje nisu alergične, a ako se nakon uboda razvije crveni, kružni i uzdignut osip ili primijetite da se razvija infekcija kože, odmah otiđite liječniku.

 

Foto: biborg/freeimages.com

One comment on “Lijek za ubodenu kožu”

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Ako ste propustili

30. siječnja 2017.
29. siječnja 2019.
Fiksni tečaj konverzije €/kn: 7,53450
Copyright © 2020 Zibar Studio
lockusercartmagnifiercross