0,00  (0,00 kn)

Tvoja košarica

Sigurna kupnja
6. kolovoza 2017.

Prirodno liječenje afti

Piše Ana Zibar
Koliko god su benigne, afte su neugodne, a radi se o crvenim ranicama s bijelim uzdignutim središtem koje je jako bolno, posebice kada se konzumira jelo i piće. Pojavljuju se na podjezičnom i jezičnom području, ali i na sluznici obraza, a mogu se javiti u svakoj životnoj dobi. Pad imuniteta je najveći uzrok nastanka afti, […]

Koliko god su benigne, afte su neugodne, a radi se o crvenim ranicama s bijelim uzdignutim središtem koje je jako bolno, posebice kada se konzumira jelo i piće.

Pojavljuju se na podjezičnom i jezičnom području, ali i na sluznici obraza, a mogu se javiti u svakoj životnoj dobi. Pad imuniteta je najveći uzrok nastanka afti, a uzrok može biti i fizički ili emocionalni stres, alergijska reakcija, nedostatak željeza i vitamina B skupine, traumatično iskustvo ili smanjenje broja neutrofilnih leukocita u krvi.

Težak je zadatak prevenirati afte, ali jedini je način brinuti o imunitetu da ostane snažan. Liječenje sfti se provodi lokalno na način da se raznim antisepticima pokuša olakšati bol djetetu.

Prilikom jela djeca se najčešće žale na bol i peckanje, a može se javiti i pojačano slinjenje zbog bolnih afti koje se nalaze u ustima. Dok god traju afte dijete mora izbjegavati začinjenu hranu te jela koja sadrže papriku, rajčicu, agrume i kiselo povrće i voće.

Hrana bi trebala biti kašastija i mlaka kako bi dijete što manje opterećivalo bolnu sluznicu i kako bi što manje trebalo žvakati.

Jedna od ključnih metoda je ispiranje usta nekoliko puta na dan, a postoji nekoliko blagotovrnih napitaka koji mogu pospiješiti liječenje. Dijete se jedino mora naučiti da tekućinu nakon ispiranja ne guta već da ju pljune.

Kadulja se koristi za ublažavanje većine oralnih bolesti jer brzo ubija viruse i bakterije, a istovremeno djeluje protuupalno. Potrebno je skuhati čaj od dvije žličice sušene kadulje i ostaviti ga da se u potpunosti ohladi. Nekoliko puta na dan je potrebno ispirati usta čajem od kadulje.

Crni čaj je bogat taninom koji ublažava bol zbog čega je poželjno mlaku vrećicu djetetu prisloniti na bolne dijelove. Korijen sladića ima antibakterijska i antivirusna svojstva zbog čega se može ponuditi djetetu kao mlaki napitak nekoliko puta na dan, ali prije gutanja ga treba neko vrijeme zadržati u ustima.

Dok god dijete ima afte u ustima treba piti što više tekućine kako bi se usta ispirala. Čaj od kamilice će isto tako djelovati umirujuće, a samo je potrebno paziti da napitak ne bude prevruć.

Soda bikarbona može neutralizirati kiselinu koja iritira bolne afte, a i ubija bakterija u ustima zbog čega pospješuje zaliječenje. Nekoliko puta na dan bi dijete trebalo mućkati otopinu od žličice sode bikarbone koju ćete otopiti u pola šalice mlake vode.

Dokazano ublažavanje simptoma afti i ubrzavanje zacijeljivanja ima i ulje vitamina E koje se može kupiti u obliku kapi u ljekarnama, a najbolje je kada bi razbili jednu uljanu tabletu vitamina E i uz pomoć čistih prstiju ju razmazali po djetetovim ranicama.

Možete djetetu pomoći i uz pomoć kokosovog ulja koje treba namazati na ranice u debljem sloju i postupak ponavljati nekoliko puta na dan.

Domaći med je odličan lijek za afte, a potrebno ga je pomiješati sa malo vode i nanijeti na ranice. Antibakterijska svojstva meda će blagotvorno djelovati na sluznicu, a najbolje ga je nanositi prije popodnevnog i noćnog spavanja.

Foto: Pixabay

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Ako ste propustili

23. rujna 2014.
29. siječnja 2015.
12. ožujka 2018.
Fiksni tečaj konverzije €/kn: 7,53450
Copyright © 2020 Zibar Studio
lockusercartmagnifiercross